We use cookies - they help us provide you with a better online experience.
By using our website you accept that we may store and access cookies on your device.

Hogyan lehet U21-es válogatott játékosom?


A cikkben segítséget szeretnék nyújtani azoknak, akik U21-es válogatott játékosok nevelése iránt érdeklődnek. Kitérek az optimális életkor fogalmára, a posztonkénti ideális kezdőképességekre és specekre, ismertetem az aktuális edzésterveket, szó lesz az edzőprogramról, anyagiakról és egyebekről, melyek segíthetnek, hogy válogatott játékosod lehessen.


Optimális életkor

Az U21-nél hangsúlyos szerepe van a játékosok életkorának. Az ok egyszerű: 22 éves korukig (21 év 111 nap) léphetnek pályára, ez pedig azt jelenti, hogy ellentétben a nagyválogatottal, valamelyik versenysorozat közben kiöregednek a csapatból. Nem mindegy, hogy valakire hány mérkőzésen számíthat a kapitány, mielőtt átlépi a 22 éves kort. A keret létszáma véges (26 fő), egy-egy játékos keretből való eltávolítása pedig csapatszellem-csökkenést von maga után (minél jobb az együttműködőkészség, annál nagyobbat esik a csapatszellem, tehát egy bajkeverő vagy egy öntörvényű személyiség ebből a szempontból előnyösebb, mint egy népszerű vagy szimpatikus), ami nagyüzemben végezve jelentős versenyhátrányt jelenthet ellenfeleinkkel szemben. Ez az oka annak, hogy nem tölthetjük fel a keretet túl sok olyan játékossal, akik korán kiöregednek, mert így csak komoly veszteségek árán cserélhetnénk le őket fiatalabbakra. A fentebbiek alapján elmondható, hogy túlkorosokból kevesebb kerül behívásra, emiatt a bekerülési esélyei nagyobbak egy tovább játszani tudó, jó életkorú játékosnak. A csapat erőssége szempontjából viszont lényeges, hogy idősebbek is a keret tagjai legyenek. Az idősebb játékosok a kiöregedés miatt, a túl fiatalok pedig a korukból fakadó gyengébb képességeik miatt számítanak kevésbé esélyesnek.

Hogy lásd, egy játékos meddig játszhat, arra a (https://hattrickportal.pro/Tracker/U20/U21WC.aspx) oldalt ajánlom, vagy az ez alapján, hegebEnya által készített korellenőrzőt (https://tinyurl.com/u21kortabla), ahol csak meg kell adnod a választottad korát és már láthatod is az esélyeit nagy vonalakban, 3 kategória szerint: nagy esély, kevés esély vagy szinte esélytelen. Itt fontos kiemelni, hogy ezek az esélyek kizárólag az életkorokra vonatkoznak, végső következtetést nem lehet levonni belőle. Egy-egy extra képességű vagy hiányposzton lévő játékos bőven esélyes lehet bármilyen életkorral.


Posztok, specek és képességek

Egy játékos válogatottsági esélyeire tehát hatással van az életkora. A következő tényező a képességek és az ideális specialitás. Az alábbi táblázatban láthatók az egyes posztokhoz tartozó ideális specek és a 17 éves kor elején elvárt minimumképességek (melyek egyben az U21-es megfigyeléshez szükséges kritériumok), valamint az edzéstervek 22 éves korig. Túlkorosok esetében az elvárások valamivel szigorúbbak, náluk a feltüntetetthez képest 1-1 plusz képességszinttel javasolt számolni kezdésként. A specek nincsenek kőbe vésve, jó képességű játékosnak lehet esélye akkor is, ha a spece nincs a felsorolásban. Az egyes edzéstervekben is lehet némi eltérés kapitányi javaslatra vagy a több, együtt edzett, de eltérő képességekkel induló játékosok edzésének összehangolása céljából.

Szükséges edzésbeállítások:
Edzői képesség: jó vagy remek
Segédedzők: 2 db 5-ös szintű
Orvos: 5-ös szintű
Edzésintenzitás: 100%
Erőnlétarány: 12%
Formaedző: 5-ös szint (elég 20-21 éves kor között felvenni)

A táblázatban használt rövidítések:
Specek: U - Kiszámíthatatlan, H - Jól fejelő, Q - Gyors, P - Erőteljes, T - Technikás.
Képességek: GK - Védés, SP - Pontrúgás, DEF - Védekezés, W - Szélsőjáték, PS - Átadás, PM - Játékszervezés, SC - Gólszerzés.

Kapus

Specnincs elvárás
KezdőszkillekGK + DEF + SP ≥ 15 vagy DEF = 8
Edzésterv17+ GK → 14 SP → 7 DEF → 18 GK

Középhátvéd

SpecH, U, Q, T, P
KezdőszkillekDEF + PS ≥ 12
Edzésterv14 DEF → 9 PS → 15+ DEF

Támadó középhátvéd

SpecH, U, Q
KezdőszkillekDEF + PM ≥ 12
Edzésterv13 DEF → 11,7 PM → 14 DEF

Szélsőhátvéd

SpecQ, H, U
KezdőszkillekDEF + W ≥ 13 vagy DEF + W + PS ≥ 17
Edzésterv13 DEF → 13 W → 14 DEF → 7 PS

Pontrúgó

Specnincs elvárás
KezdőszkillekDEF + PM/PS + SP ≥ 17
Edzésterv14 DEF → 18 SP → 14+ DEF

Középpályás

SpecH, U, Q
KezdőszkillekPM ≥ 7 és PS/DEF/SC ≥ 5
Edzésterv16+ PM → 8 PS → 6 DEF

Támadó középpályás

SpecH, U, Q
KezdőszkillekPM + PS ≥ 13
Edzésterv15 PM → 11 PS → 6 SC

Szélretolt középpályás

SpecH, U, Q
KezdőszkillekPM + W ≥ 12
Edzésterv14 PM → 12 W → 15 PM → 6 PS

Szélső

SpecQ, U
KezdőszkillekW + PM + PS ≥ 17
Edzésterv15 W → 12 PM → 16 W → 5 PS

Csatár

SpecQ, U, H
KezdőszkillekSC + PS + PM/W ≥ 17
Edzésterv15 SC → 8 PS → 7 PM → 7 W → 16 SC

Erőcsatár

SpecP
KezdőszkillekSC + PM ≥ 12
Edzésterv15 SC → 10 PM → 7 PS

Védekező csatár

SpecT
KezdőszkillekPS + PM + SC ≥ 17
Edzésterv15 PS → 10 PM → 8 SC

Szélretolt csatár

SpecQ, U, H
KezdőszkillekSC + W + PS ≥ 17
Edzésterv12 SC → 14+ W → 9 PS → 15 W


Edzés

Ha az ideális életkor és kezdeti tulajdonságok adottak, a leghangsúlyosabb rész következik, mégpedig a helyes, terv szerinti edzés csaknem 5 szezonon keresztül. A játékos kapjon hetente 90 percet edzett poszton, lehetőség szerint a magasabb tapasztalatot adó mérkőzésen (amíg a csapat Magyar Kupa résztvevő, addig ott, utána bajnokin). Heti két meccsen nem éri meg játszatni a magasabb tapasztalat miatt, mert nagyobb az esély a sérülésre, ami rossz esetben több hétnyi edzéskimaradáshoz vezethet.

A bekerülési esélyek dinamikusan változnak generációról generációra, posztról posztra, annak függvényében, hogy adott generációban adott posztra hány játékos edződik jól, melyik van telítve és melyik hiányposzt. A 26 fős keretbe az egyes posztokra nagyjából 2-4 fő kerül behívásra, ami persze posztonként és egyéb tényezők, például formaromlás, sérülés vagy taktika függvényében változik. Minél többen edződnek helyesen egy adott posztra, annál több posztriválissal kell számolni és ebből kifolyólag annál nehezebb a bekerülés. Kapusból és pontrúgóból általában kevesebb játékosra van szükség a keretben, mint védőből vagy középpályásból, ugyanakkor ha egy generációban rengeteg középpályás edződik, de pontrúgó nem, vagy csak kevés, akkor ide könnyebb lehet a bekerülés. Szintén elmondható, hogy minél több játékost edzel, annál nagyobb az esélye, hogy közülük végül valaki oda tud érni. Közelítő képet kaphatsz az egyes posztokra várhatóan optimálisan edződő játékosok számáról, ha az osztási időszak kezdetekor betekintesz az edzőprogramos fórumba, melyet itt találsz: (17450139.1)

Az edzőprogram arra lett kitalálva, hogy egy válogatottnak segítő mártír vezetésével az akadémiákról piacra kerülő legígéretesebb ifik az őket válogatottságig edző menedzsereknek legyenek kiközvetítve. Ezt hívjuk osztásnak. A tapasztalatok szerint a végső keret gerincét az edzőprogramban részt vevők játékosai alkotják. Számos menedzser újra és újra képes válogatottakat kinevelni, és ez nem azért van, mert ők valamilyen titkos recept birtokában vannak, hanem mert elhivatottan, megbízhatóan és odafigyelve edzenek olykor több játékost is a követelményeknek megfelelően, a szükséges anyagi ráfordítások után. Természetesen saját nevelések vagy edzőprogramon kívül nevelkedő játékosok is oda szoktak érni a végén, ha terv szerint és kellő odafigyeléssel edződtek.


Anyagiak

A következő tényező, ami befolyással van az esélyekre, az a rendelkezésre álló készpénz mennyisége, már ha nem saját nevelésű játékosokat van szerencsénk edzésre fogni. Fontos tudni, hogy amikor vásárlással kalkulálsz vagy az edzőprogramba jelentkezel, az igazgatósági tartalékban lévő pénzt nem tudod felhasználni, csakis a készpénzt. U21-es válogatottságra esélyes játékosok ára a néhány százmilliós (néhány 100 000 eFt) ártól nagyjából a 2 milliárdos (2 000 000 eFt) árig változhat. Előfordul, hogy a felső határnál többe kerül valaki, de az is, hogy az alsó határnál kevesebbe. Általában 3-600 milliós összeggel lehet számolni játékosonként, de az extra képességű ifikért, akik jobb esélyekkel indulnak, könnyen lehet, hogy mélyen a zsebbe kell nyúlni. Nem ritka, hogy az árbecslőnél drágábban kel el egy válogatottságra esélyes játékos, ugyanis vannak vásárlók, akik tisztában vannak azzal, hogy a korából (és persze a képességeiből) kifolyólag később válogatott lehet, ez pedig növelheti az értékét egy későbbi eladáskor.


Szerencsefaktor

Sajnos, mint a HT megannyi szegmensében, szerencsére itt is szükség van. Nagyon fontos a jó formaidőzítés és az, hogy a játékos ne szedjen össze sérülést az utolsó pillanatban. A keretbe 14-15-en az első tétmeccs napján kerülnek behívásra, ekkor kiemelten fontos, hogy neveltünk hadra fogható állapotban legyen. A többi hely folyamatosan töltődik a tornák későbbi szakaszaiban, így egy kezdetben rossz formás vagy sérüléssel bajlódó játékosnak még lehet esélye a bekerülésre.


Jutalommeccsek

Mivel ideális esetben sokan edződnek jól, a keret férőhelye pedig véges, mindig lesznek olyanok, akik a tökéletes edzés ellenére sem kerülnek be az éles keretbe. Számukra a kapitány tét nélküli mérkőzéseken biztosítja a pályára lépést, jutalommeccset. További lehetőség jutalommeccsek elnyerésére a fórumon található U21-es játékokon való részvétel, ahol nyeremények formájában általad tetszőlegesen kiválasztott játékosok ölthetik magukra a címeres mezt.

Amennyiben úgy gondolod, esélyes játékosod van, nyugodtan zaklasd a megfigyelőket vagy a kapitányt!

Köszönet Nactornak a cikk áttekintéséért!

2024-02-06 15:22:22, 656 views

Link directly to this article (HT-ML, for the forum): [ArticleID=23489]

 
Server 071