We use cookies - they help us provide you with a better online experience.
By using our website you accept that we may store and access cookies on your device.

Potulky so svetovým šampiónom (3. časť)

Tretia časť rozhovoru sa venuje druhému obdobiu portugalského trénera, zároveň išlo o prvé, v ktorom sa aplikoval nový systém MS. Pribudli teda kontinentálne majstrovstvá (pre nás zaujímavý pohár Európy) a nový formát zasiahol aj do samotných majstrovstiev sveta.

Teraz sa budeme venovať tvojmu zlatému obdobiu. Určite treba začať s novým Pohárom Európy. Skupiny po 6 krajín, 10 zápasov, iba víťaz postupuje do play off a 4 najlepší sa kvalifikujú na MS. Čo bolo v skupine po boku Švédska, Nórska, Ukrajiny, Walesu a Chorvátska tvojím cieľom?

Hlavným cieľom od začiatku bolo vyhrať skupinu a postúpiť ďalej, aby sme mohli zabojovať o trofej, aj keď som vedel, že Švédsko by malo mať najlepšiu súpisku a krajiny ako Nórsko či Chorvátsko by mali byť na podobnej úrovni ako my s rovnakým cieľom. Vždy som veril, že by sme to mohli dokázať a z môjho pohľadu by nedávalo zmysel byť zvolený, v krajine ako je Slovensko, s veľkým potenciálom, ak sa nebude bojovať o trofeje. Aj keď si myslím, že vyhrať skupinu nebolo povinnosťou, bolo treba to aspoň skúsiť a ako prichádzali výhry, moje nádeje začali rovnako rásť.

Súperom Slovenska pre štvrťfinále Pohára Európy sa stalo Taliansko, čo započalo veľkú rivalitu, pretože sme im čelili aj v V. kole MS a samozrejme finále. Pamätám si, že si chcel získať medailu a to sa ti aj podarilo! Isto si bol aj trochu smutný, že z toho nebolo zlato, ale popíš nám, ako si sa cítil.

Je škoda, že sme finále proti Bulharsku nevyhrali, pretože ak by sa to podarilo, získali by sme v jednom období 2 zlaté medaily, čo sa možno nebude nikdy opakovať. Úprimne ale môžem byť iba šťastný, že sme sa dostali do finále a neľutujem nič, pretože som si istý, že som urobil, čo sa dalo. Víťazstvo v tomto finále sa mi vždy javilo ako utópia, pretože aby sme sa dostali do semifinále, museli sme zahrať MOTS proti Taliansku a následne sme mali len obmedzené možnosti proti Holandsku, pretože v druhom semifinále hralo Španielsko s náladou 8 alebo 9 a Bulharsko s náladou 7 alebo 8. Takže bez ohľadu na to, čo by sme zahrali proti Holandsku a tímu vo finále, nikdy sme nemali rovnaké šance ako súper. Preto som rád, že sme dokázali poraziť Holandsko (bez MOTSu) a vylepšiť istý bronz na striebro. Keď sa pozerám späť na to, čo sa počas cesty prihodilo Bulharsku, myslím, že to takto malo byť a nikto by ich nedokázal vo finále poraziť (tak ako na MS nás o sezónu neskôr).

V I. kole MS sme po 7 zápasoch mali na konte len 1 víťazstvo. Na konferenciu si napísal, citujem: “Každý ďalší týždeň to vyzerá horšie a horšie... chýba mi vyhrať zápas .” Zmenil si niečo v posledných 3 zápasoch alebo stále pokračovala rovnaká rutina v príprave na zápas? Nakoniec sme skončili tretí a postúpili do ďalšieho kola.

Áno, bola to pre mňa smutná chvíľa, pretože v istom bode vyzeral náš postup ohrozený, pretože sme niekoľkokrát po sebe remizovali a nedarilo sa nám vyhrať zápas aj napriek väčšiemu počtu opakovačiek ako mal súper. Konkrétna odpoveď na otázku je ale nie. Nič som nerobil rozdielne, pretože všetky zápasy od prvého až po posledný bez výnimky boli pripravované a prepočítavané s rovnakou starostlivosťou a profesionalitou. Jediné, čo sa zmenilo, bolo šťastie na našej strane a z toho plynúce výsledky.

Spomínam si na tvoj príspevok o protiútokoch Kazachstanu s rozostavením 4-4-2 ((17431900.66), poznámka autora). Aké lekcie si sa naučil počas MS, upravoval si stratégiu alebo robil nejaké veľké zmeny?

To bol komentár, ktorý som napísal v deň alebo deň po tom, ako sme čelili Kazachstanu (ktorý začal púť na MS s tromi alebo štyrmi protiútokmi v rozostavení 4-4-2 s tromi slabšími útokmi namiesto dvoch silnejších a či už to bolo šťastie alebo nie, vyplatilo sa to). Moje tradičné 3-5-2 som nemohol použiť, pretože sme hrali vonku, mali nižšiu náladu v tíme a potrebovali sme PIC, tak som vyskúšal 4-4-2 CA podobne ako hrali oni, pričom som si myslel “pozrime sa, či je ich taktika taká dobrá a prinesie výsledky aj nám” a zaujímavé je, že sme ten zápas naozaj vyhrali 😅
Môžem povedať, že som trochu zmenil názor na spôsob, ako postaviť protiútoky, pretože som si myslel, že je lepšie zahrať s menším počtom lepších útokov ako viac slabších, ale uvedomil som si, že občas je lepšie hrať na tri slabšie útoky ako vsadiť všetko len na krídla, pretože tak nepotrebujete od zápasového generátora, aby vybral kraj pri spustení protiútoku (súper môže napríklad oslabiť strednú obranu) a vďaka individuálnym pokynom máte lepšie držanie lopty, čo môže nakoniec znamenať aj získanie normálnej šance.

II. kolo sa zdalo ako brnkačka, ale v III. a IV. sme znovu čelili Kazachstanu, môžem povedať, tvojej nočnej more? Vždy totiž našli spôsob, ako nás poraziť.

Neboli mojou nočnou morou, pretože vždy, keď sme s nimi boli v skupine, postúpili sme spoločne, takže som dokonca dúfal, že s nimi budeme pokračovať! Je ale pravda, že boli skutočne silným súperom, pretože som nikdy nedokázal zahrať lepšie ako 50 na 50 a potrebovali sme šťastie, aby sme sa vyhli špecialite ich PNF, ktorý bol stále vo výbornej forme. Tak ako tak, prehrali sme zápasy, ktoré sme mohli prehrať a keď sme proti nim nastúpili v IV. kole, už sme mali istotu postupu a oni boli vyradení, čo vyvrcholilo v netypický zápas (PIC proti MOTS).

Postúpili sme do V. kola. Nemal si radosť z poradia zápasov. Najprv sme hrali s Iránom, potom s Talianskom a nakoniec Tureckom. Ak ťa môžem parafrázovať, “posledné a najťažšie prekážky pred medailami”. Vedel si si vôbec predstaviť, že môžeme otvárací zápas vyhrať o 5 gólov?

Z poradia zápasov som nebol nadšený z viacerých dôvodov a pokúsim sa, aby vysvetlenie nebolo zmätočné. Naším hlavným/najväčším priamym konkurentom bol v podstate Irán, pretože Taliansko malo najlepší tím (vrátane dobrej nálady) a Turecko do tohto kola postúpilo len s náladou 3. Naším prvým súperom bol práve Irán, ktorý následne hral s Tureckom, takže mali možnosť zahrať PIN bez toho, aby si znížili šance v ďalšom zápase a ak by sme odpovedali rovnako, riskovali by sme, pretože bolo jasné, že Taliansko zahrá proti Turecku PIC v prvom zápase a proti nim by sme mali jasnú nevýhodu. Okrem toho, ak by som aj tak chcel použiť TS proti nim, náš “ľahký” zápas proti Turecku by sa rýchlo mohol stať opakom, pretože mali hneď 2 zápasy pred nami na zvýšenie nálady v tíme a bol som si celkom istý, že proti nám zahrajú MOTS, lebo ich hlavným cieľom sa zdal byť zisk bronzovej medaily. Tiež som si uvedomoval, že musím nájsť spôsob ako neprehrať proti Taliansku, pretože ak by oni išli do posledného zápasu proti Iránu s istotou postupu, uľahčilo by to cestu Iránu, lebo Taliansko v snahe o zlato by zahralo PIC a Irán by mal voľnú cestu k MOTSu. Ako vidíte, aspoň teoreticky hralo všetko v náš neprospech a bolo skutočne náročné vybrať správnu stratégiu, pretože sme v rámci týchto okolností nemali priestor na zlé rozhodnutie a neúspech. V najdôležitejšom zápase sme ale na našej strane mali najsilnejšiu zbraň - šťastie. Viem, že na Hattricku sa môže stať čokoľvek a kedykoľvek, ale úprimne, ani v v najkrajších snoch som neočakával, že by sme mohli poraziť tak silný tím ako Irán takým veľkým rozdielom.

Slovensko postúpilo do semifinále z druhého miesta. Čelili sme Rakúsku, ktoré sa v poslednom čase javí ako top tím. Z posledných 3 majstrovstiev sveta hrali dvakrát finále a ďalšiu medailu si zabezpečili aj týmto postupom do semifinále. V V. kole hrali iba bláznivé zápasy, skórovali 13-krát a dostali 12 gólov v troch zápasoch. Povedz nám o tomto zápase viac.

Určite, Rakúsko predviedlo v posledných sezónach úžasné výkony, ukázali vysoké ratingy a chcel by som pripomenúť, že práve oni boli jedným z dôvodov, prečo sme pred 3 sezónami nezískali medailu, pretože nás v IV. kole starého systému porazili a o týždeň neskôr získali striebro (prehrali len proti veľkolepému Morelovmu Švajčiarsku vo finále)... Tentokrát sme mali šťastie, že sme proti nim nastupovali s veľkou výhodou TS (v poslednom zápase V. kola hrali MOTS) a šťastie bolo aj to, že sme v zápase s Tureckom nemali šťastie 😅, pretože sme v konečnom dôsledku postúpili z druhého miesta a nedostali sme za súpera Rumunsko s dvakrát tak vysokou náladou v tíme ako Rakúsko. Touto cestou sme si mohli dovoliť hrať PIC v semifinále a vyrovnať sa vo výške TS druhému finalistovi - Taliansku, ktoré hralo proti Rumunsku PIN. Aj napriek väčšine opakovačiek v náš prospech, nemôžem povedať, že zápas proti Rakúsku bol jednoduchý, pretože v prvom polčase sme prehrávali a víťazný gól sme dokázali streliť až v 89. minúte vďaka Tóthovej penalte.

2022-04-12 11:28:35, 136 views

Link directly to this article (HT-ML, for the forum): [ArticleID=22740]

 
Server 070