We use cookies - they help us provide you with a better online experience.
By using our website you accept that we may store and access cookies on your device.

10-те (Божи) заповеди на добрия Hattrick играч

Не само играчите са важни за спечелване на мач. Защо не печеля? Какъв е смисълът на нивото на треньора? Какво е лоялност? Защо моите играчи не се възстановяват от контузията си? Да купувате или да не купувате? Старата младежка система или новата Академия? Някои въпроси, пред които се изправих (и все още го правя) и за които бих искал да има някой, който да ми отговори. Ето някои отговори на някои от тези и други въпроси, както от моя, така и от чуждия опит.

Авторът на оригиналната статия се казва Julián, който с известни прекъсвания играе Hattrick от 2006 година, като сегашния му отбор е създаден през май 2020, съвпадайки с COVID пандемията. С предходния си отбор (2011-2019), той успява да стане първия и единствен клуб в HT Колумбия, печелейки както Лигата, така и Купата в първия си сезон на топ равнище. И то изключително, използвайки колумбийски играчи с основен дял на родните играчи. Казвам ви това само за да се опитам да докажа, че съм успял да схвана нещо от основните правила на Hattrick.

Осъзнах, че както в шаха, преди да преместите фигурите, е от съществено значение да разберете същността им, да знаете техните слаби и силни страни, движения и най-вече да помислите преди всеки ход и всяко действие, за да се опитате (не винаги успешно) да вървите една крачка напред пред противника.

Въпреки че бих искал да се спра на още много неща, просто ще се огранича до тази статия до нещата, които считам за Основни правила, които според мен винаги ще бъдат спазвани и представляват това, което нарекох „Десетте (Божи) заповеди на добрия Hattrick играч“.

Изброявам ги и след това ще ги обясня едно по едно:

1. Запознайте се с ръководството по всички теми;
2. Никога не играйте мач напразно;
3. Осветете духа на вашия отбор;
4. Уважавайте всеки един от съперниците си;
5. Не прибързвайте с импровизациите - или поне не през цялото време;
6. Не извършвате нечисти действия;
7. Трябва да питате и пак да питате;
8. Ще се издигате, ще падате и после пак ще се ставате;
9. Никога не играйте безцелно;
10. Стремете се към успеха и най-вече учете се от другите.

1. Запознайте се с ръководството по всички теми:

Може би един от най-големите проблеми при хората, които започват с Hattrick, но след това решават да напуснат играта поради неразбиране или несъгласие с конкретни теми (например с резултатите), е, че не разбират някои основни правила на играта и дори не са отделили време да прочетат ръководството. Така че, преди всяко съмнение, винаги първият и най-добрият начин да успеете: прочетете ръководството. И между нас (шшт, не казвай на никой друг), винаги трябва да погледнеш Неписаните правила на Hattrick! (217356126.1)

2. Никога не играйте мач напразно:

Hattrick е стратегическа игра, в която всеки мач има значение. При което всяко решение има последици в следващия мач. Ето защо е от съществено значение всички изиграни мачове да имат ясна цел. Искам ли да кажа под „ясна цел“ да спечеля мач? Не, определено не. Когато казвам, че никога няма да играете напразно нито един мач, имам предвид, че той трябва да е насочен към постигане на определена цел. Обикновено това е „да спечелиш“, но много пъти може да бъде просто да тренирате максималния брой възможни играчи (независимо от резултата), и въпреки че някои не вярват, друг път целта може да бъде „да загубите“. Така че, за спазването на тази заповед, от съществено значение е да разберете чистата цел на вашия отбор (вижте Заповед 9) и да знаете, че с всеки мач вие се качвате на желаната писта.

В тази връзка е важно да прецените дали целта ви е „да тренирате“, тогава подреждането трябва да съответства и ще поставите максималния брой играчи на трeнировъчните позиции. Типичният пример: Ако тренирате Разиграване и целта ви е тренировка, в идеалния случай трябва да използвате състави с 3 вътрешни и 2 крила. Помислете за 352, 253, 550, 451 и т.н. Или ако тренирате Защита, вашите състави в идеалния случай трябва да съдържа 5 защитници.

3. Осветете духа на вашия отбор:

Може би един от най-фундаменталните проблеми на Hattrick е отборния дух. Трябва да знаете, че високите нива на отборния дух означава по-добро представяне на вашия отбор (особено относно полузащитата) и така по-добре можете да се противопоставите на съперника си. Ако това е, което търсите, разбира се.

Както знаем, отборният дух може да се управлява по няколко начина: (А) С треньора, (Б) опцията „Отношение на отбора“, мач по мач и с някои второстепенни мерки като (В) Психолог и (Г) Интензивността на тренировката.

А) За треньора просто ще кажа, че колкото повече лидерство (като стабилен е максимално възможното), толкова по-вероятно е да поддържаме отборния дух висок.

Б) Що се отнася до отношението на отбора, както знаете, има съкращения PIC/ПИК (което означава Играй спокойно) и MOTS/МОТС (Мач на сезона).

В началото на всеки сезон се нулира духа на отбора, който пада до 4.5. За всеки изигран мач с опция ПИК, той ще бъде умножен по 1.33 и за всяка игра в МОТС, той ще падне до половината от това, което е бил.
За точните проценти на изпълнение в зависимост от нивото на Отборния дух, препоръчвам да прочетете (17356126.37)

В) По същия начин друг инструмент, който е малко по-консервативен, е наемането на спортен психолог, който съответно ще повиши отборния ви дух и самочувствие, в зависимост от нивото на умение.

Г) Най-крайната мярка, още по-агресивна, е да се намали интензивността на тренировките. Това не се препоръчва, тъй като в допълнение към увреждането на тренировъчния процес през седмицата (или седмиците, в които процентът е останал по-нисък) означава също, че денят, в който тренировката отново се покачи до 100%, сериозно ще засегне отбора. И следователно, отборния дух на вашия отбор ще бъде драстично понижен.

Накратко, вярвам, че добрият Hattrick играч трябва да знае как да се справи с всеки мач, като вземе предвид духа на своя отбор, за да използва целия потенциал (и дори повече) от своите играчи, ако е необходимо.

4. Уважавайте всеки един от съперниците си:

Да уважаваш опонента си означава да го удостоиш постиженията му. Считайте го за най-големия враг на света. Така че, ако целта ви е да спечелите, да се изкачите по стълбата или да станете шампион, трябва да уважавате всичките си съперници еднакво. Без значение дали са първи или последни в съответното състезание.

В тази връзка е от съществено значение да анализирате опонентите си и да познавате отборите им като „петте си пръста“. Трябва да знаете техните слабости и да заложите на „пропуските“ в съставите им. Подобно на шахматна дъска, винаги има слаби фигури, които, ако бъдат атакувани, със сигурност ще ви дадат предимство или надявам се ще ви доведат до победа.

5. Не прибързвайте с импровизациите - или поне не през цялото време:

Планирането на нещата, според мен, е от решаващо значение за бъдещето на всеки клуб. Независимо дали планирам с какво отношение да изиграя мача, за да постигна X мач с отборен дух X, или много дългосрочно планиране като тренировъчен метод, например 10 сезона.

Днес с възхода на отборите с родни играчи, планирането на дългосрочните тренировки процъфтява. Обявявам се за последовател на дългосрочни тренировки, но изяснявам това твърдение, казвайки, че е важно да се импровизира, ако ситуацията го изисква: Може би нова формация, която да се възползва от слабото място на опонента, или да се опита нова тактика, която може да противодейства на противниковата. Или може би тренировъчния план може да бъде повлиян, ако бъдеща звезда излезе от младежката ми академия и трябва да сменя тренировката, за да използвам пълния потенциал на играча. Всичко зависи от обстоятелствата, но във всеки случай мисля, че е по -добре да планирате нещата. Независимо дали постигате желания успех, но все пак да знаете къде отивате.

6. Не извършвате нечисти действия;

Отвъд символичното наименование на шестата заповед, помислете за „нечисти действия“, като действия, които добрият мениджър не трябва никога да извършва. Списък, без ограничение, на тези действия може да бъде:
- Да не се задават наставления за всеки един мач;
- Да не се организират приятелски срещи всяка седмица;
- Да не се проверява опцията „Сравняване на трансфери“, преди да купите играч;
- Не опознаване или неизучаване на следния съперник;
- Да не приспособявам формацията си към тренировъчния си план;
- Да не се чете ръководството;
- Да играя тактика, без да я познавам или да не знам какво да очаквам от нея във връзка с моя отбор;
- Неразбиране кои умения са от съществено значение за всяка позиция. Виж (17356126.8) ;
- Да не си назначите веднага треньор със Стабилно умение;
- И така нататък...

7. Трябва да питате и пак да питате:

Както споменах по-рано, смятам, че е от съществено значение да не си мълчите и при минимално съмнение, да питате. Винаги има по-опитни хора от вас, които са готови да помогнат. Използвайте форуми, или поне ги прочетете! Ако сте поддръжници, използвайте инструмента за федерации, научете по нещо от всеки!

8. Ще се издигате, ще падате и после пак ще се ставате:

Мисля, че Hattrick, подобно на живота, се отъждествява с циклично развитие. Постоянно вариране нагоре-надолу. Може би някои са във възход по-дълго от други, но с планиране и знания възможностите могат да бъдат използвани или изхабени. Може би някой е на върха на първа дивизия, но той трябва да знае, че в недалечното бъдеще играчите му ще бъдат стари, а ако този играч не е мислил или е намерил решение, той неизбежно ще тръгне надолу. Точно както при тези в по-ниските дивизии, може би (и също в зависимост от работата на техните отбори, действия, знания - и така нататък) ще ви помогне да се издигнете до Висшата лига.

9. Никога не играйте безцелно:

Можете да си представите какво имам предвид с „безцелно“, трябва да има ясна цел. Говоря за това специално нещо, което ви кара да влизате в Hattrick всеки ден или седмица. Целта на вашата игра, която ви доставя удоволствие да играете. Мисля, че в крайна сметка това е най-важния аспект на играта. И най-красивата част. Интересното е, че най-хубавото нещо не винаги е едно и също за всички. Така че за някои може да е просто да печелят пари и да спестяват и спестяват, но за други това може да бъде спечелване на купа, дивизия или просто събиране на знамена или за получаване на всички възможни постижения.

Мисля, че когато за първи път играх Hattrick, не си поставих чиста цел и затова прекратих с напускане. С втория си отбор (с който спечелих почти всичко в Колумбия), след като постигнах няколко от целите си, разбрах колко хубава е играта и колко пристрастяваща може да бъде. Чудесно е да получите лично удовлетворение, постигайки целите, които имате.

10. Стремете се към успеха и най-вече учете се от другите:

И накрая, считам за златно правило да се уча от другите, но не само да питам, но и да наблюдавам поведението на „големите“. Какви формации се използват в най-горната дивизия, какви специалитети имат техните играчи, защо играч X е бил използван в мач X, защо е била използвана формация Y в мач Y и т.н. Мисля, че по този начин винаги можете да се научите. Наблюдението е много важен източник на знания.

Имайте предвид, че не говоря за ръководство на по-добрия Hattrick играч, още по-малко претендирам, че това е най-доброто или нещото, което задължително трябва да се вземе предвид. Това е просто още един от многото начини за игра.

*Статията е благодарение на Julian1890 (9040458) оригиналът може да видите тук (22229)

2021-10-11 18:56:12, 1160 views

Link directly to this article (HT-ML, for the forum): [ArticleID=22430]

 
Server 070