We use cookies - they help us provide you with a better online experience.
By using our website you accept that we may store and access cookies on your device.

Kako igrajo prvaki

Pred vami je analiza ekip, ki so osvajale državne naslove. Vas morda zanima kako je najlažje priti do naslova državnega prvaka? En del odgovora dobite v članku!

Pozdravljeni dragi Hattrikaši

Leto od tega bo kmalu minilo odkar sem kot urednik izdal zadnji članek in se potem umaknil iz tega položaja.

Sila razmer je nanesla, da imam v tem obdobju več prostega časa, ki sem ga lahko namenil novemu Hattrick članku. Za pisanje članka je dobro imeti tudi idejo, ki te motivira. Zahvala na tem mestu gre uporabniku pokorn, z omenjenim sporočilom (17364415.300).


Predstavitev

Sam sem postal državni prvak Slovenije, ki je na poti do državnega naslova največkrat izmed vseh slovenskih prvakov (na 7 od 14 tekmah) uporabil taktiko protinapadov. To povem zato, da razblinim kanček pretirane pristranskosti, ki bi mi jo lahko očitali potencialni kritiki.


O čem bom pisal

Tokrat bom analiziral zmagovalce prvih lig iz preteklih desetih odigranih sezonah, iz treh različnih držav. Vzorec skupaj zajema 420 prvoligaških tekem, katere so odigrale ekipe, ki so kasneje osvojile državni naslov.

Za analizo bom uporabil podatke o načinu igranja prvakov, ki so se ga posluževali pri naskoku na lovoriko. V analizo bom vzel podatke iz zelo velike države - to bo v tem primeru Italija, z nekaj več kot 22.000 uporabniki. Podatkovni vzorec za veliko državo bo predstavljala Danska z nekaj več kot 4.000 uporabniki. Za srednje veliko državo, pa si bom pomagal s podatki iz Slovenije, ki ima nekaj več kot 1.000 uporabnikov.

Italijo sem izbral, ker je naša sosednja država, je največja država po številu uporabnikov v HT-ju, Italijani pa nasploh slovijo kot dobri menedžerji. Danska mi je prišla na misel zaradi reprezentančnih spominov, veljajo za dobro organizirano reprezentanco, tako kot vse skandinavske ekipe. Pomislil sem, da tudi pri klubih ni nič drugače in sem se zato odločil, da izberem Dansko. Izbira Slovenije je seveda samoumevna.

V članku bom ugotavljal kakšnega pristopa so se posluževali prvaki omenjenih držav. Kakšno postavitev in taktiko so uporabljali v štirinajstih krogih, po katerih so osvojili državni naslov. S člankom želim prikazati tezo, da je taktika CA sicer pomembna varianta, ko se najboljše ekipe ustavijo na primer na težkih gostovanjih. Poleg tega, da se z nasprotnikom v danih okoliščinah ekipe ne morejo čisto enakomerno kosati pri posesti žoge, morajo z enim očesom pogledovati tudi na svoj TC - samozavest in TS - vzdušje. Želim prikazati, da je kljub vsemu gonilo ekip, ki se potegujejo za lovorike, igra na posest.

Protinapadi so, kot je že bilo rečeno, sestavni del igre, s katerim si prvaki velikokrat pomagajo. Igra na protinapade ni njihova prva izbira, prej joker iz rokava. Ekipe, ki igrajo vseh 14 ligaških tekem v sezoni na protinapade, ali pa recimo vsaj 12 tekem, na dolgi rok ne profitirajo. Seveda se najdejo izjeme, ki tega pravila ne potrjujejo, vendar jih v recimo temu naključnem vzorcu nisem našel. Prvaki ne zanemarjajo taktike protinapadov, a se jo v povprečju poslužujejo 2-3 krat na sezono. Kar pomeni, da imajo na dolgi rok ekipe, ki so grajene na posest žoge, ali pa na posest žoge in protinapade, konkurenčno prednost napram tistim ekipam, ki se poslužujejo pretežno le igre na protinapade.


Statističen prikaz odigranih tekem v dveh tabelah

Prva tabela prikazuje v kakšnem deležu in številu so se zmagovalne ekipe posluževale določene vrste postavitev


Pregled statističnih podatkov s številom odigranih tekem in deležem
Postavitev
Slovenija
DeležItalijaDeležDanskaDeležSkupajDelež
35284 tekem60 %7352 %5136 %20850 %
25327 -//-19 %3827 %3223 %9723 %
4421511 %118 %2216 %4811 %
550002820 %287 %
451129 %21 %21 %164 %
343075 %43 %112 %
541143 %051 %
433021 %02
2421//1


Druga tabela prikazuje v kakšnem deležu in številu so se zmagovalne ekipe posluževale določene vrste taktik.


Pregled statističnih podatkov s številom odigranih tekem in deležem
Taktika
Slovenija
DeležItalijaDeležDanskaDeležSkupajDelež
Normalno121 tekem86 %10877 %8359 %31274 %
Protinapadi18 -//-13 %2115 %2014 %5914 %
Streli od daleč102720 %287 %
Pressing021 %75 %92 %
Napad po sredini143 %161 %
Napad po krilih043 %151 %
Igraj kreativno0132 %41 %


Podatki kažejo, da so se slovenski prvaki večkrat odločili, da odigrajo na klasično postavitev 352 in tudi večkrat uporabijo taktiko normalno, torej ne uporabijo nobene izmed taktik. Taktiko protinapadov so slovenski prvaki uporabljali v enakem oz. enakovrednem deležu kot prvaki iz Danske, ali pa Italije. Skoraj nična, ali pa kar neobstoječa je uporaba preostalih taktik, ki so na voljo. Italijanski prvaki so preostale taktike uporabljali v 7-8 % primerov, danski prvaki pa kar v 27 % primerih. Predvsem na račun ekipe, ki se je redno posluževale taktike strelov iz razdalje.

Dvakrat je prvak Danske postala ekipa All Star Eskimo Team, katera je vse tekme v sezoni odigrala s postavitvijo 550 in se v 27 primerih poslužila taktike strelov od daleč. Prvaka, ki sta igrala na posest žoge in hkrati še vsaj štirikrat v sezoni tudi na protinapade sta v obdobju zadnjih 10 odigranih sezon v Sloveniji Kwas FC pri svojem drugem osvojenem naslovu in NK Meteršpricar, katera sta na protinapade odigrala po petkrat in štirikrat. FC Lisdorf, ki je na protinapade odigral petkrat in svinhyrderne, ki je odigral na protinapade sedemkrat, oba na Danskem. Ter sledeča italijanska predstavnika. Ekipa Les Meregues, ki je na protinapade odigrala petkrat v sezoni. Taktike protinapadov pa se je štirikrat v sezoni poslužila, pri enem izmed treh osvojenih naslovov v zadnjih 10 odigranih sezonah, tudi ekipa I Vermotti.


Kako izgleda odigrana sezona prvakov v posamezni državi

Sedaj si bomo pogledali kako so v povprečju igrali prvaki posameznih držav v zadnjih 10 odigranih sezonah.

- Predstavnik srednje velike države, slovenski prvak, je 14 ligaških tekem v sezoni odigral na sledeč način

Formacije:
8 x 352,
3 x 253
2 x 442
1 x 451

Taktike:
12 x normalno
2 x protinapadi

- Predstavnik velike države, danski prvak, je 14 ligaških tekem v sezoni odigral na sledeč način

Formacije:
5 x 352
3 x 253
3 x 550
2 x 442
1 x druga postavitev

Taktike:
8 x normalno
3 x streli od daleč
2 x protinapadi
1 x pressing

- Predstavnik zelo velike države, italijanski prvak, je 14 ligaških tekmah v sezoni odigral na sledeč način

Formacije:
7 x 352
4 x 253
1 x 442
1 x 343
1 x ena izmed preostalih postavitev

Taktike:
11 x normalno
2 x protinapadi
1x ena izmed preostalih taktik


Kako izgleda odigrana sezona prvakov združeno v treh omenjenih državah skupaj

Naknadno sem seštel in združil podatke iz vseh treh omenjenih držav. Pokazal vam bom kako so v skupnem povprečju odigrali svojih 14 ligaških tekem v sezoni prvaki zelo velike, velike in srednje velike države v zadnjih 10 odigranih sezonah.

Formacije:
7 x 352
3 x 253
2 x 442
1 x 550
1 x ena izmed preostalih postavitev

Taktike:
10 x normalno
2 x protinapadi
1 x streli od daleč
1 x ena izmed preostalih taktik.


Primerjava slovenskih prvakov z italijanskimi in danskimi prvaki

Od zmagoslavja ekipe Kwas FC se pojavlja vzorec, da so kljub vsem okoliščinam in prav zaradi njih italijanski, kot tudi danski prvaki bili primorani prikazati malenkost več raznovrstnosti, taktične širine in nepredvidljivosti, kot denimo njihovi slovenski kolegi. Glavni razlog temu je, da tekmujejo v večji in posledično seveda tudi močnejši konkurenci.

Zagotovo slovenski prvaki iz zadnjega obdobja niso glavni krivci za svojo monotono igro. Razlog za tovrstno igro je bila njihova dominanca, posledično slabša konkurenca, ki slovenske prvake očitno ni prisilila v inovativnost pri tekmovanju. Da se razumemo, pod konkurenco spada vseh 1.200 in več slovenskih ekip, še najmanjši delež “krivde” pri tem nosijo preostali prvoligaši.


Primerjave z reprezentančnim svetom

Najboljši klubi imajo načeloma manj manevrskega prostora napram najboljšim reprezentancam, ker so finančno in posledično tudi kadrovsko omejeni. Lahko rečem, da so kadrovsko omejene tudi manjše reprezentance. Čeprav je razpon med kvaliteto največjih (najboljših) in najmanjših (najslabših) reprezentanc čedalje manjši. Glavna razloga zato sta ukinitev trenerjev v reprezentancah in dodatne ekipe platinastih in diamantnih supporterjev v eksotičnih državah. Hkrati se krči število uporabnikov v srednje velikih in velikih državah.

Opazil sem, da so se podrejeni nasprotniki proti dominantnim prvakom, ki so se odločili igrati na posest žoge, velikokrat posluževali taktike protinapadov. Tudi v reprezentančnem svetu velikokrat lahko vidimo vzorec, ko se manjše reprezentance na močnejše nasprotnike pripravijo z defenzivnimi postavitvami. Velike reprezentance pretežno igrajo na posest z 352 in 253. Včasih, bolje rečeno redko, pa se poslužujejo tudi defenzivnih postavitev, katere največkrat kombinirajo z taktiko protinapadov.


Pomanjkljivosti tega članka

V članku nisem realiziral igre pokalnih prvakov. Prav tako velja še enkrat poudariti, da je analiza zasnovana na precej velikem vzorcu. Namen in prednost tega je, da v članku ugotovimo bolj jasne taktične principe zmagovalnih ekip. Vendar analiza tako velikega vzorca ekip, pomeni, da se posameznim ekipam zaradi prostorske omejitve ne morem dovolj posvetiti. Kot pomanjkljivost bi izpostavil tudi dejstvo, da sem v svoji analizi opazil, da so prvaki v povprečju eno tekmo na sezono odigrali proti ekipam, ki so jim tekmo zaradi takšnih ali drugačnih razlogov predale.


Za konec

Igrajte tako kot vam narekuje srce. Na način, da boste iz celotne izkušnje odnesli kar največ zadovoljstva. Ali je to zmagovanje in osvajanje naslovov, ali pa eksperimentiranje, je stvar osebnega okusa.


2020-12-01 22:17:35, 691 views

Link directly to this article (HT-ML, for the forum): [ArticleID=21969]

 
Server 071